Záznamy, postřehy a informace o 1. Subregionálním závodě v roce 2010

Informace od Jirky OK2PMS:       

Již delší dobu před závodem jsme se snad díky předpokládanému personálního obsazení a zdravému rozumu rozhodli, že 1. subregionální závod absolvuje kolektiv OK2KCE jen v pásmech 2m a 70cm, tedy v podstatě kromě proviantu nebylo co plánovat a chystat. Vše ale pokazil Honza OK2ILA, který se v týdnu před závodem rozhodnul, že se s námi prakticky podělí o zážitek vysílat do dvou antén. A jelikož to není jediný snílek a nadšenec mezi námi, tak již ve čtvrtek před závodem je na místě složená anténa 7el. DK7ZB, na stole přibyly další krabice a kabely.

Na místo činu jsme se sjížděli velmi rozvláčně po dopoledni, které operátoři trávili každý po svém činnostmi ,jako jsou práce k pozvednutí národního hospodářství, stěhování s montáží nábytku, zvykání si na rušení a jeho zvládání před závodem pomocí simulátoru „dítě-1“ a podobných činností, co by zdroje kladných bodů. Prostě jen to, že jsme se vůbec sešli, byl velice pádný důvod k prvnímu přípitku v kolektivu operátorů závodníků OK2PMS, OK2ILA, OK2LF, OK2UYZ a OK2IFS. Díky nezištné pomoci chlapů z klubu se podařilo rychle postavit druhou anténu na stožár s rotátorem a kabely přivést do kabiny. Ale jak to tak bývá, ne vždy se zrovna daří. Zázračná krabička umožňující provoz na dvě antény si neuměla poradit s koncovými stupni, které se navzájem ještě neviděly a tak provoz na 2m začal v klasické sestavě čtyřče a jeden PA. 70cm pracoviště se podařilo zprovoznit až po více než 2 hodinách po startu. Během rozběhnutého závodu byla snaha zprovoznění více směrů a tak bastlilo a přemýšlelo, kde vzít potřebné součástky. Celou situaci zachránily 2 CRT monitory určené k ekologické likvidaci a poskytnutím potřebného materiálu. A přišel čas, kdy jsme opravdu vyjeli na dvě antény, ale spíše pro získání poznatků. Dělič dělil výkon rovným dílem do obou PA, jenže pro jednoho to bylo málo, pro druhého zase moc, tak byl zvolen kompromis. Díky tomu všemu jsme ale ztratili celkem dost času a museli jsme na 2m dohánět ztrátu. Hned v prvních minutách multiprovozu jsme dali Honzovi za pravdu a vychutnávali jsme stanic ze dvou směrů. Abychom nebyli zase namlsaní moc, po pár desítkách minut a zvolání: „nezdá se vám, že se tu něco pálí?“ již jeden PA nešel ani přepnout na vysílání. Škoda, ale i tak byla ukázka poučná a snad ne poslední. Dále jsme tedy opět pokračovali v klasice jedna anténa.

144 MHz (OK2ILA, OK2LF, OK2PMS) bylo nejprve na ručník, závěrem na šampus. Se zmiňovanými problémy v kombinaci se špatnými podmínkami jsme se rozhodli, že se přeci jen tak lehce nevzdáme a nedopustíme nějakou ostudu. Stanic bylo díky počasí znatelně méně, ale díky odhodlání jsme ztrátu oproti zatím nejlepšímu loňskému výsledku doháněli a již před polednem i předehnali a nakonec je výsledek cca o 3500 bodů lepší než loni. ODX byl tentokrát Pontus SM1A za 830 km. Ze statistik je patrný jako vždy nejvýživnější západ – 69xDL s průměrem 460km, 3xSM, 1xLY, jen 4xYU a I, narůstající aktivitu na východě zachránili 2xUR. Podmínky byly v neděli velmi houpavé s velkým QSB.

432 MHz (OK2IFS, OK2UYZ) jsme provozovali v kategorii LP do 100W a čtyřčetem. Špatné podmínky, umístění QTH a počet stanic zapříčinily slušný průměrný výsledek, který ovšem zůstal za očekáváním po pěkném loňském výsledku. Žádné překvapení se nekonalo a ODX byl LY2WR za 678 km. Uděláno celkem 14xDL.

Kolektiv OK2KCE děkuje všem za spojení a příště opět na uslyšenou!

Předběžné výsledky:

        144 MHz        291 QSO       84 673 bodů
        432 MHz         92 QSO          20 717 bodů


Na závěr pár informací:

Operátoři:        OK2PMS, OK2IFS, OK2UYZ, OK2LF, OK2ILA

Reporty ze závodu : 2m zde a 70cm zde

Logy ze závodu jsou zde pro 2m a zde pro 70cm

Fotografie ze závodu jsou zde

 

Pásmo 2m

 

Pásmo 70cm