Záznamy, postřehy a informace o 2. Subregionálním závodě v roce 2011

Informace od Jirky OK2PMS: 

Na letošní květnový subregionál se plnila soupiska závodníku jen velmi zvolna a tak jsme do poslední chvíle nevěděli, jaké pásma vůbec aktivujeme. Nakonec jsme se sešli v celkem rozumném počtu, abychom závodili v pásmech 2m a 70cm. Počasí bylo tentokrát pěkné, jen v noci k ránu pršelo, ale to nám ani moc nevadí.

144 MHz – na tomto pásmu závod odjeli OK2RL, OK2PMS, na omezenou dobu byli k dispozici OK2ILA s OK2LF, s asistencí OK2SSJ. Před závodem jsem zprovoznil techniku a jako klasickou zkoušku příjmu ladím maják u Berlína. Ač snažím sebevíc, po majáku ani stopa. Trochu ve mně zatrnulo, aby nebylo něco s přijímací cestou a tak ihned zvedám antény k Měsíci (který byl odpoledne viditelně vysoko na obloze) a uklidňuji se, když shledávám vše v pořádku a přijímám odrazy. V dalším průběhu závodu se zcela jasně ukázalo, že na vině jsou tentokrát podmínky, které byly podle nás v první polovině závodu podprůměrné a to hlavně směrem na DL.

OK2RL s OK2ILA statečně bojovali až hluboko přes půlnoc a s počtem 227 QSO předávali štafetu na CW provoz. To už se podmínky zlepšily jak na DL, tak především na JV, kde se konečně objevily YU stanice a především potěšilo nejdelší spojení s LZ9X. Podruhé z našeho QTH v Opavě děláme tedy spojení přes magickou hranici 1000 km (nyní 1008 km). Od nedělního dopoledne, kdy jsme překročili hranici 300 QSO střídáme SSB a CW provoz a postupně přidáváme další stanice, převážně z DL, kterých jsme tentokrát udělali 89 s průměrem 460 km/QSO. Překvapila účast stanic z UR – tentokrát skoro neuvěřitelných 9! Závod jsme ukončili na počtu 376 QSO. Škoda, že na severu a SV není více aktivních stanic. Zvláště jsem si to říkal po spojení s LY2FN (681 km), který vysílal z domu na 100W a 9el. YAGI.

432 MHz – závod si oddřeli OK2UYZ a OK2IFS. Závod jsme začínali jen s holým rádiem, poněvadž Mirek OK2UYZ byl i s koncovým stupínkem odvolán z cesty do QRL vyřešit jeden problém. Po jeho příjezdu jej zapojujeme, nastavujeme výkon 100W, abychom zabojovali do soutěže o Mistra ČR v kategorii LP. Loni se nám podařilo a tak máme plán nepít pouze z jednoho krýglu

Podmínky se jevily na 70cm podobně, tedy žádná sláva. V druhé polovině závodu ale kluci zabojovali a díky mírně zlepšeným podmínkám do DL se bodový přírůstek zlepšil. Ale i tak bylo mnoho QSO opravdu vybojovaných a za trpělivost kluků smekám. Nakonec uděláno na nás slušných 25 DL s bodovým průměrem dokonce 482 km/QSO. Zde mise tedy také velmi úspěšná a podle nahlášených výsledků to vypadá na 1. místo v LP kategorii a celkově na první desítku. Co více si přát z našich 294m ASL.

Děkujeme všem za QSO a trpělivost a o Polním dnu opět na uslyšenou.

    

Předběžné výsledky:

        144 MHz        376 QSO       117735 bodů
        432 MHz        120 QSO         33083 bodů


Na závěr pár informací:

Reporty ze závodu : 2m zde a 70cm zde

Logy ze závodu jsou zde pro 2m a zde pro 70cm

 

Pásmo 2m

 

Pásmo 70cm